Czym różni się dezynfekcja od sanityzacji powietrza?

  • Post author:

Wiele osób może mylić ze sobą pojęcia odnoszące się do zachowywania czystości. Czym jest dezynfekcja, a czym sanityzacja? W jaki sposób rozróżniamy te pojęcia, szczególnie jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza nie tylko w domu, ale również w gabinetach czy miejscach pracy?

Metody oczyszczania powietrza i powierzchni

Możliwe jest wyróżnienie kilku najważniejszych i najczęściej podejmowanych sposobów, które zapewniają likwidację… no właśnie, czego? W zależności od wybranej opcji, możliwe będzie usunięcie z otoczenia alergenów, drobnoustrojów, zabrudzeń czy też wirusów.

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju zabrudzenia czy drobnoustroje i pozbywanie się ich z powierzchni, takich jak meble, ściany czy inne powierzchnie, możemy mówić o sanityzacji. Jeśli natomiast chcemy wyczyścić te same powierzchnie, ale usunąć z nich patogeny i drobnoustroje chorobotwórcze – co będzie ważnym aspektem, szczególnie jeśli chodzi o sezony wzmożonych zachorowań – możemy mówić o dezynfekcji. W związku z tym to dezynfekcja (nie tyko powierzchni, ale również powietrza), a nie sanityzacja, była i jest szczególnie ważna nie tylko podczas codziennego życia, ale również w przypadkach ekstremalnych, takich jak pandemie.

W jaki sposób najlepiej zadbać o dezynfekcję powietrza?

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o usuwanie z otoczenia wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, wirusów czy bakterii, daje promieniowanie UV. Odpowiednie narzędzie obudowane jest w taki sposób, że nie wydziela szkodliwych dla ludzi związków, a jednocześnie na bieżąco dba o stan powietrza wokół nas. Oczywiście, są jeszcze inne sposoby, takie jak ozonowanie czy RCI lub HPI, jednak często wymagają one opuszczenia pomieszczenia na czas pracy – natomiast umiejętne zastosowanie UV pozwoli na stałe działanie, nawet wtedy, gdy wokół znajdują się ludzie.

Dezynfekcja powietrza, która umożliwia pozbycie się wirusów i drobnoustrojów to świetne rozwiązanie zarówno do gabinetów czy firm, jak i do przychodzi lub szpitali. Sterylizator UVC FiltAir pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa i spokoju wszystkim pracownikom, pacjentom oraz klientom.